Մելանյա Հարությունյան
2017-2021 թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի «Միջմշակութային հաղորդակցություն (անգլերեն)» կրթական ծրագրում և ստացել բակալավրի աստիճան։
2021-2023 թթ. սովորել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի «Հանրային կառավարում» կրթական ծրագրում և ստացել մագիստրոսի աստիճան։
2023 թվականից մինչ օրս սովորում է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի ասպիրանտուրայում՝ «Տնտեսության, նրա ոլորտների տնտեսագիտություն և կառավարում» մասնագիտությամբ։
Աշխատանքային փորձ
2023-2024 թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունում՝ որպես մարդկային ռեսուրսների կառավարման մասնագետ, այնուհետև՝ 2024-2025 թթ., որպես փորձագետ։
2025-2026 թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի Մասնակցային և բաց կառավարման հարցերի վարչությունում՝ որպես փորձագետ, այնուհետև՝ 2026 թվականի հունվարի 13-ից մինչև հուլիսի 31-ը, որպես խորհրդական՝ կառուցվածքային ստորաբաժանումներում առանձին գործառույթներ համակարգող։
2026 թվականի օգոստոսի 3-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ նշանակվել է վարչապետի մամուլի քարտուղար։
Այլ տեղեկություններ
Գիտական երկու հոդվածի հեղինակ է։
2024-2025 թթ. սովորել է Առաջնորդության դպրոցում։
2025 թվականին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի Քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոցի (ՔԴԵԴ) դասընթացներին և հանդիսանում է ՔԴԵԴ ակումբի անդամ։
2022-2026 թթ. հանդիսացել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողական խորհրդի նախագահ, ինչպես նաև գիտական և կառավարման խորհուրդների անդամ։

Пресс-секретарь премьер-министра
2017—2021 гг. — факультет европейских языков и коммуникации Ереванского государственного университета по образовательной программе «Межкультурная коммуникация (английский язык)», получила степень бакалавра.
2021—2023 гг. — Академия государственного управления Республики Армения по образовательной программе «Публичное управление», получила степень магистра.
С 2023 года по настоящее время учится в аспирантуре Академии государственного управления Республики Армения.
2023—2024 гг. — министерство финансов Республики Армения в качестве специалиста по управлению человеческими ресурсами, затем в 2024—2025 гг. — в качестве эксперта.
2025—2026 гг. — управление по вопросам партисипаторного и открытого управления администрации премьер-министра Республики Армения в качестве эксперта, затем с 13 января по 31 июля 2026 года — в качестве советника, координирующего отдельные функции в структурных подразделениях.
3 августа 2026 года решением премьер-министра Никола Пашиняна назначена пресс-секретарем премьер-министра.
Является автором двух научных статей.
В 2024—2025 гг. училась в Школе лидерства.
В 2025 году принимала участие в курсах Ереванской школы политических исследований Совета Европы и является членом клуба этой школы.
В 2022—2026 гг. являлась председателем студенческого совета Академии государственного управления Республики Армения, а также членом ученого и управляющего советов.