Ներքին գործերի նախարարություն
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը գործադիր իշխանության հանրապետական մարմին է, որը մշակում և իրականացնում է ներքին անվտանգության ապահովման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը։
Կամո Ցուցուլյան
Արմեն Ղազարյան
Արմեն Մկրտչյան
Արամ Ղազարյան
0025, ք․ Երևան, Նալբանդյան 130
(010) 54-69-12
https://mia.gov.am/
Պետ` Նելլի Դավթյան
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոլորտում գործող պետական մարմին է, որը մշակում և իրականացնում է միգրացիայի և քաղաքացիության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը։
Ոստիկանության պետ` Կամո Ցուցուլյան
Ոստիկանությունը հանցավորության և այլ հակաիրավական ոտնձգությունների դեմ պայքարի, հասարակական կարգի ու անվտանգության ապահովման ոլորտում իր լիազորությունների սահմաններում մշակում և իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը։
Պետ` Արամ Ղազարյան
Փրկարար ծառայությունը իրականացնում է արտակարգ իրավիճակների կանխման, դրանց հնարավոր հետևանքների նվազեցման և վերացման, արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության ու քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների իրականացման ծրագրերի մշակում, քաղաքացիական պաշտպանության պահուստների ստեղծմանը և նպատակային օգտագործմանը մասնակցություն. հակահրդեհային պահպանության և հրշեջ-փրկարարական ծառայությունների մատուցում և այլ գործառույթներ:

Министр внутренних дел
Министерство внутренних дел Республики Армения является республиканским органом исполнительной власти, который разрабатывает и реализует политику правительства Республики Армения в сфере обеспечения внутренней безопасности.
Арам Казарян
Армен Мкртчян
Камо Цуцулян
Армен Казарян
0025, Yerevan, Nalbandyan 130
(010) 54-69-12
https://mia.gov.am/
Полиция
Начальник полиции: Камо Цуцулян
Полиция в рамках своих полномочий в сфере борьбы с преступностью и другими противоправными посягательствами, обеспечения общественного порядка и безопасности разрабатывает и осуществляет политику правительства Республики Армения.
https://police.mia.gov.am
Служба миграции и гражданства
Начальник: Нелли Давтян
Служба миграции и гражданства министерства внутренних дел Республики Армения является государственным органом, действующим в сфере министерства внутренних дел Республики Армения, и разрабатывает и реализует политику правительства Республики Армения в области миграции и гражданства.
https://migration.mia.gov.am
Спасательная служба
Начальник: Арам Казарян
Спасательная служба осуществляет разработку программ мероприятий по предотвращению чрезвычайных ситуаций, уменьшению и ликвидации их возможных последствий, защите населения в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне, участвует в создании и целевом использовании резервов гражданской обороны, выполняет функции по противопожарной охране и оказанию пожарно-спасательных услуг и др.