Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը գործադիր իշխանության հանրապետական մարմին է, որը մշակում և իրականացնում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը:
Արթուր Մարտիրոսյան
Ալֆրեդ Քոչարյան
Արաքսիա Սվաջյան
Դանիել Դանիելյան
Հասմիկ Ավագյան
0010 ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 3, Կառավարական տուն 2
59-96-00 , 59-96-01
Ֆաքս`
(37410) 52-73-43
http://www.escs.am
Նախագահ` Սարգիս Հայոցյան
Հայաստանի Հանրապետության գիտության կոմիտեն իրականացնում է գիտության ոլորտում ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը: Կոմիտեի նպատակն է հանրապետության գիտական և գիտատեխնիկական ներուժի զարգացումը, դրա ռացիոնալ տեղաբաշխումը և պահպանումը, գիտական և գիտատեխնիկական կադրերի պատրաստման արդյունավետ համակարգի ձևավորումը, հասարակության մտավոր ներուժի վերարտադրումը:
Նախագահ` Սիրանուշ Դվոյան
Լեզվի կոմիտեն իրականացնում է վերահսկողական գործառույթներ և կիրառում պատասխանատվության միջոցներ Հայաստանի Հանրապետության լեզվական քաղաքականության բնագավառում` «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ լեզվական քաղաքականության պետական ծրագրերի պահանջների կատարման ապահովում, ՀՀ պաշտոնական լեզվի` գրական հայերենի կանոնարկում և հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում նրա լիակատար գործածության ապահովում, ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների լեզվական իրավունքների ապահովում և այլն:

Министерство образования, науки, культуры и спорта
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения является республиканским органом исполнительной власти, который разрабатывает и осуществляет политику правительства Республики Армения в сферах образования, науки, культуры и спорта.
Артур Мартиросян
Алфред Кочарян
Араксия Сваджян
Даниел Даниелян
Асмик Авагян
0010 г. Ереван, ул. Вазгена Саркисяна 3
59-96-00 , 59-96-01
(37410) 52-73-43
http://www.escs.am
Начальник: Сирануш Двоян
Комитет по языку осуществляет надзорные функции и применяет меры ответственности в сфере языковой политики Республики Армения, обеспечивая выполнение требований закона Республики Армения «О языке» и государственных программ языковой политики Республики Армения, правильное и полноценное использование официального языка Республики Армения – литературного армянского языка во всех сферах общественной жизни, обеспечение языковых прав национальных меньшинств Республики Армения и др.
Председатель: Саргис Айоцян
Комитет по науке Республики Армения осуществляет политику Правительства Республики Армения в сфере науки. Целью комитета является развитие научного и научно-технического потенциала республики, его рациональное распределение и сохранение, формирование эффективной системы подготовки научных и научно-технических кадров, воспроизводство интеллектуального потенциала общества.