Ծնվել է 1923թ. Երևանում: Ավարտել է Լենինգրադի Բուդյոննու անվան կապի զինվորական ակադեմիան: Տեխնիկական գիտությունների դոկտոր է: ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս:
Եղել է ՍՍՀՄ պաշտպանության մինստրության հրթիռա-հրետանային վարչության ավագ զինվորական ներկայացուցիչ Սվերդլովսկի գործարանում, ապա՝ Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում:
Ինժեներական զորքերի գեներալ-մայոր է:
Նա ևս այն վարչապետներից է, որ բավականին երկար պաշտոնավարեց՝ 12 տարի: Նրա վարչապետության վերջին տարիները համընկան հայ ժողովրդի ազգային զարթոնքի՝ Արցախյան շարժման սկզբին:
1993-2006թթ. եղել է ՀՀ ԳԱԱ պրեզիդենտ: Հրավիրյալի կարգավիճակով մասնակցել է կառավարության նիստերին:
ֆադեյ Սարգսյանի պաշտոնավարման բնութագրիչներից կարևորն այն էր, որ նա առավել մեծ ուշադրությամբ էր հետևում հանրապետության ծայրամասերի տնտեսական զարգացմանը, մեծ ուշադրություն էր դարձնում բնակչության սոցիալական զարգացման հարցերին: Գյուղերում առանձնատներ կառուցելու համար իր պաշտոնավարության ժամանակ տրվեցին նպատակային վարկեր:
Նպատակային ծրագիր իրականացվեց, որն ընդգրկեց Մեղրին. բացվեց Մեղրի-Քաջարան ռազմավարական նշանակության ճանապարհը, որը մեծ կարևորություն ունեցավ հետագայում. այն «պատուհան» դարձավ շրջափակման տարիներին:
Նոր թափ ստացան Ագարակի պղնձաձուլական գործարանի աշխատանքները:
Սակայն Ֆադեյ Սարգսյանի գործունեության ամենաբնորոշիչ ժամանակահատվածը 1988թ. դեկտեմբերի 7-ի՝ մեծ երկրաշարժը ու նրան հաջորդող շրջանն էր: Այդ ընթացքում գրեթե մշտապես գտնվում էր աղետի գոտում: Նրա կառավարությունն էր, որ կրեց երկրաշարժի հետևանքների վերացման առաջին շրջանի ողջ պատասխանատվությունը. տևական ժամանակ ողջ աշխարհի ուշադրությունը բևեռված էր Հայաստանի վրա, անհրաժեշտ էր մի կողմից տեղաբաշխել աշխարհի բոլոր ծայրերից եկող մարդասիրական օգնությունը՝ միևնույն ժամանակ մտածել օրախնդրի մնացյալ հարցերի մասին:
Բարդ իրավիճակներում շատ արագ կողմնորոշվում էր, նա ուներ կյանքի մեծ փորձ, և ուղղակի աշխատելու սկզբունք. շատ դեպքում գործում էր առանց օգնականների և քարտուղարուհիների. անմիջական մասնակցություն ունենալով հիմնախնդիրների լուծմանը, ինչն էլ այդ օրերին խիստ անհրաժեշտ էր, որովհետև 88-ին Հայաստանը դարձել էր աշխարհի էպիկենտրոնը՝ երկրաշարժի և ԽՍՀՄ-ի ընդերքը խարխլելու, տոտալիտարիզմի դեմ ոտքի կանգնելու և դեմոկրատական հայրենիք կերտելու, իրենից օտարված արցախցուն իր հայրենիքի տեր դարձնելու առումով:
Ֆադեյ Սարգսյանի պաշտոնավարությունն առանձնացավ նաև մեկ այլ բնորոշիչով. նա հիմնականում աշխատեց ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանի հետ, գործիչ, որը 14 տարի ղեկավարեց Հայաստանը: Նրանց համատեղ աշխատանքի շրջանում էր, որ կյանքի կոչվեց ՀՀ հետագա զարգացման հեռանկարային ծրագիրը, որն ապահովեց ժողովրդական տնտեսության և ժողովրդի սոցիալական կենսամակարդակի շեշտակի աճ. բուռն զարգացում ապրեցին նվազ մետաղատար և էներգատար ճյուղերը, ռադիոէլեկտրոնիկան, մեքենաշինությունը, շահագործման հանձնվեց մետրոպոլիտենը, Մարզահամերգային համալիրը...

Родился в 1923 году в Ереване. Окончил Ленинградскую военную академию связи им. С.М.Буденного. Доктор технических наук. Академик НАН Армении. Был представителем ракетно-артиллерийского управления министерства обороны СССР на Свердловском заводе, затем – в Ереванском научно-исследовательском институте математических машин.
Генерал-майор инженерных войск. Он тоже относится к числу тех премьер-министров, которые долго занимали пост главы правительства - 12 лет. Последние годы его премьерства совпали с началом Арцахского движения - национальным пробуждением армянского народа.
В 1993-2006 гг. был президентом Национальной академии наук Республики Армения. В статусе приглашенного принимал участие в заседаниях Правительства.
Важной отличительной характеристикой осуществляемого Фадеем Саркисяном руководства было большое внимание, уделяемое экономическому развитию окраин республики и вопросам социального развития населения. В годы его руководства в селах предоставлялись целевые кредиты на строительство частных домов. Была реализована программа, которая охватила Мегри: открылась дорога стратегического значения Мегри-Каджаран, которая впоследствии сыграла важную роль - в годы блокады она стала «окном».
Новый импульс получили работы Агаракского медеплавильного завода. Однако наиболее характерным периодом деятельности Фадея Саркисяна стало землетрясение 7 декабря 1988 года и последующий период. В это время он постоянно находился в зоне бедствия. Его правительство несло всю ответственность первого этапа ликвидации последствий землетрясения. Долгое время внимание всего мира было приковано к Армении, с одной стороны, было необходимо разместить гуманитарную помощь, поступающую со всех концов мира, и одновременно думать о текущих вопросах.
Быстро ориентировался в сложных ситуациях, имел большой жизненный опыт и простой принцип работы. В большинстве случаев действовал без помощников и секретарей. Принимал непосредственное участие в решении проблем, что было крайне необходимо в те дни, так как в 88-м Армения превратилась в эпицентр мира в плане землетрясения и ослабления фундамента СССР - восстания против тоталитаризма и построения демократической родины, превращения отчужденных арцахцев в хозяев своей родины.
Период премьерства Фадея Саркисяна ознаменовался также тем, что он в основном работал с первым секретарем Коммунистической партии Армении Кареном Демирчяном, деятелем, который 14 лет был во главе Армянской ССР. В период их совместной работы была воплощена в жизнь программа дальнейшего развития РА, которая обеспечила существенный рост в сфере народного хозяйства и повышение социального уровня жизни: бурное развитие имели металлургия и энергетика, радиоэлектроника, машиностроение, был сдан в эксплуатацию метрополитен, спортивно-концертный комплекс…