1954 թ., ապրիլի 12, Գեղարքունիքի մարզի Սարուխան գյուղ
1994 թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր է:
1975-1983 թթ. Երևանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դասախոս, 1978-1983 թթ.եղել է  ԵՊՀ  ԼԿԵՄ կոմիտեի քարտուղարի տեղակալ, ընտրվել է ՀամԼԿԵՄ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ,
1983-1985 թթ. ՀԼԿԵՄ կենտկոմի քարտուղար,
1985-1990 թթ. ՀԼԿԵՄ կենտկոմի առաջին քարտուղար, ընտրվել ՀամԼկեմ Կենտկոմի բյուրոյի անդամ (Մոսկվա), 1986-1990 թթ. ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ԳԽ նախագահության անդամ
1990-1995 թթ. ՀՀ ԳԽ և 1995-1996 թթ. ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ սոցիալական առողջապահության և բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ,
1995-1997 թթ. ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ,
1996-1998 թթ. ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարար,
1996-2008 թթ. Միջխորհրդարանական միության միջազգային վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ապա ղեկավար, Կանանց հիմնախնդիրները համակարգող խորհրդի անդամ,
1999-2003 թթ. ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԵՄ-Հայաստան հանձնաժողովի նախագահ,
2003-2008 թթ. ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ,
2008 թ. հունիսից ՀՀ ԱԳՆ սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի նախագահ,
2008 թ. հոկտեմբերից ՀՀ սփյուռքի նախարար
Հեղինակ է 6 գրքի և 40-ից ավելի գիտական աշխատանքների:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և մի շարք այլ հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի հիմնադիր, Հայ կանանց միջազգային միության նախագահ,ԵՊՀ-ի, ԵԲՀ-ի ԳՊՀ-ի խորհուրդների անդամ: 2012 թ. ընտրվել է ԳՊՀ-ի խորհրդի նախագահ: Ստեղծել է երիտասարդական խորհրդարանը
Պարգևատրվել է պետական, կառավարական շքանշաններով, մեդալներով, պատվոգրերով: Դասավանդում է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում և Գավառի պետական համալսարանում: Ճանաչվել է տարվա լավագույն կին, տարվա լավագույն պատգամավոր, լավագույն քաղաքական գործիչ

12 апреля 1954 года, село Сарухан Гегаркуникской области
В 1994 году с отличием окончила юридический факультет Ереванского государственного университета. Доктор-профессор юридических наук.
1975-1983 гг. – преподаватель факультета прикладной математики Ереванского государственного университета, в 1978-1983 гг. была заместителем секретаря комитета ЛКСМ ЕГУ, была избрана членом бюро ЦК ВЛКСМ,
1983-1985 гг. - секретарь ЦК ЛКСМ Армении,
1985-1990 гг. – первый секретарь ЦК ЛКСМ Армении, была избрана членом бюро ЦК ВЛКСМ (Москва)
1986-1990 гг. – депутат Верховного Совета Арм. ССР, член Президиума Верховного Совета,
депутат ВС Республики Армения 1990-1995 гг. и НС 1995-1996 гг., председатель комиссии НС Республики Армения по социальным вопросам, вопросам здравоохранения и охраны природы,
1995-1997 гг. – заместитель председателя комиссии по социальным вопросам Межпарламентской ассамблеи СНГ,
1996-1998 гг. – Министр социального обеспечения Республики Армения,
1996-2008 гг. – член, затем руководитель делегации Армении в международной ассамблее Межпарламентского союза, член Координирующего совета по проблемам женщин,
1999-2003 гг. – член постоянной комиссии НС по внешним отношениям, председатель комиссии ЕС-Армения,
2003-2008 гг. – председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи,
С июня 2008 года – председатель Государственного комитета по связям с диаспорой МИД Армении,
С октября 2008 г. – Министр диаспоры Республики Армения.
Автор 6 книг и более 40 научных работ.
Член совета попечителей всеармянского фонда «Айастан» и ряда других фондов, учредитель Армяно-американского центра здоровья, председатель Международного союза армянских женщин, член советов ЕГУ, ЕМУ, ГГУ. Создала молодежный парламент.
Награждена государственными, правительственными орденами, медалями, почетными грамотами. Преподает в Академии государственного управления Армении и Гаварском государственном университете. Признавалась лучшей женщиной года, лучшим депутатом года, лучшим политическим деятелем года.
В 2008 году указом Президента Республики Армения ей присвоен ранг Чрезвычайного и полномочного посла Республики Армения.