Այսուհետ կարող եք օգտվել Apple սարքերի համար iGov.am օժանդակ ծրագրից, որը հնարավոր է ներբեռնել AppStore-ում:
Տառատեսակներ
«Հայաստանի Հանրապետության պետական պաշտոնական փաստաթղթաշրջանառությունում պարտադիր կիրառման հայկական համակարգչային տառատեսակները հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշմամբ հաստատված «Գրապալատ» և «Մարիամ» համակարգչային տառատեսակները:
Կառավարությունում շարունակվել են ՀՀ Հարկային օրենսգրքի շուրջ քննարկումները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ Հարկային օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ հերթական խորհրդակցությունը: Մասնավորապես, ներկայացվել են տարբեր ոլորտներում կիրառվող առանձին հարկատեսակներին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հարկային օրենսգրքով նախատեսվող որոշ փոփոխությունների արդյունքում հնարավոր ազդեցություններին: Ամոփոփեով քննարկումը՝ վարչապետ Աբրահամյանը... մանրամասն »
Վարչապետն ընդունել է Ֆերմերների ազգային միավորման անդամներին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Ֆերմերների ազգային միավորման (ՖԱՄ) նախագահ Ռոզա Ծառուկյանին և ՖԱՄ նախագահության անդամներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայիս վիճակին և զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է եղել մեղվաբուծության, թռչնաբուծության, անասնապահության և անասնաբուժության զարգացման հեռանկարներին, ներկայացվել են տարբեր... մանրամասն »
Վարչապետն այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն: Կառավարության ղեկավարը շրջել է «Մեգերյան կարպետ»-ի արտադրամասերով և թանգարանով՝ ծանոթացել ընկերության գորգագործական աշխատանքներին: Ընկերության ղեկավարները վարչապետին են ներկայացրել «Մեգերյան կարպետ»-ի զարգացման առաջիկա ծրագրերը: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտ... մանրամասն »
Ներկայացվել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության 2015 թ. գործունեության արդյունքները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր քննարկվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության՝ 2015 թ. ընթացքում կատարված հիմնական աշխատանքների, ՀՀ կառավարության 2015 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, գերակա խնդիրների կատարման և գնահատված կատարողականի հաշվետվությունը:
Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը զեկուցել է, որ ՀՀ Նախագահի ուրվագծած արտաքին... մանրամասն »
Վարչապետին է ներկայացվել տրանսպորտի և կապի նախարարության 2015թ. աշխատանքները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության 2015 թ. ընթացքում կատարված հիմնական աշխատանքների, ՀՀ կառավարության 2015 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, գերակա խնդիրների կատարման և գնահատված կատարողականի հաշվետվությունը:
Նախարար Գագիկ Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ միջպետական և... մանրամասն »
Վարչապետն ընդունել է իտալական Ա. Ջեմելլի համալսարանական հիվանդանոց հիմնադրամի նախագահին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է իտալական Ա. Ջեմելլի համալսարանի բժշկական ֆակուլտետի դեկան և հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ռոկկո Բելլանտոնեին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է հիմնադրամի հետ համագործակցությունը և նշել, որ վերջինիս ճանաչելիությունը որպես գերազանցության կենտրոն, շուրջ քառասուն երկրների հետ համագործակցության փորձը խոսուն փաստ է: Ընդգծելով, որ Հայաստանի անկախության առաջին իսկ... մանրամասն »
Հրատապ հարցեր` Հայաստանի Հանրապետության հարգելի քաղաքացիներ, կայքի այցելուներ: Կառավարության օրակարգի ամենահրատապ ու հատուկ ուշադրություն պահանջող խնդիրներն առանձին էջով ներկայացվում են այստեղ: Կայքի այս բաժինը մշտապես փոփոխվում է և համալրվում թարմ տեղեկություններով: Եթե հետաքրքրված եք ՀՀ կառավարության գործողությունների, ռազմավարական ծրագրերի և դրանց ժամանակացույցերի մանրամասներով, ընտրեք և այցելեք համապատասխան հատվածը:
![]()